NAUJIENOS
Pavel Kulikov, Viktorija Ežiukas
„Pingvinas lituanicus arba lietuviško pingvino istorija“
Žaisminga pažintinė knyga apie pingvinus „Pingvinas lituanicus, arba lietuviško pingvino istorija“. Knygoje muziejaus biologas ir tikras pingvinų draugas Pavel Kulikov pasakoja apie seniausiai Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančius pingvinus bei dalijasi faktais apie jų protėvius ir giminaičius. Smagiausios pingvinų gyvenimo istorijos liejasi čia ne tik žodžiais, bet ir šmaikščiomis išdykėliškomis dailininkės Viktorijos Ežiukas sukurtomis iliustracijomis. Lietuvos jūrų muziejaus pingvinai nekantrauja su jumis susipažinti!
Autorius: Pavel Kulikov
Iliustratorė: Viktorija Ežiukas
Dizainerė: Inga Dagilė
Redaktorė: Justina Karalevičiūtė
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2023
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 96
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-8295-09-2
Kaina: 15 Eur
Justinas Žilinskas, Romualdas Adomavičius, Nina Puteikienė, Lina Vigraitė, Dovilė Macijauskaitė
„Su jūra mes didesni“
Lietuvos jūrų muziejus parengė ir išleido meninį-edukacinį leidinį „Su jūra mes didesni“. Talpiame formate pristatoma trumpa Lietuvos tapsmo jūrine valstybe istorija ir brėžiami rytdienos horizontai su šių dienų jūros herojais, taip įkvepiant jaunus žmones atsigręžti į jūrą ir rinktis jūrines profesijas. Modernia vizualinės raiškos forma sukurti Nepriklausomos Lietuvos kapitonų portretai kuria tiltus per šimtmetį, aktualizuojasi, skatina pažinti tą laiką, kai Lietuvai atgavus Klaipėdos kraštą ėmė kurtis nacionalinis laivynas.
Ši knyga – baigiamasis projekto „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!“ etapas. Vystant projektą „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!“, sukurtas vertingas turinys, kuriame, išryškinant detales, reikšmingas istorijos, kultūros, identiteto suvokimui, per šmaikštų pozityvą, teigiamas emocijas ir žaidybinius elementus komunikuojama jūrinės tradicijos tęsimo idėja. Išleidus leidinį „Su jūra mes didesni!“, šiam turiniui suteikta išliekamąją vertę turinti knygos forma.
Autoriai: Justinas Žilinskas, Romualdas Adomavičius, Nina Puteikienė, Lina Vigraitė, Dovilė Macijauskaitė
Dizaineriai: Birutė Kotryna Kulikauskė, Santas Mankevičius (EZCO kūrybinė agentūra)
Redaktorė: Justina Karalevičiūtė
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2022
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 114
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-8295-07-8
Kaina – 25,00 Eur
Justinas Žilinskas
„Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“
„Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ – nuotykinis iliustruotas romanas, paremtas gausia istorine medžiaga, rekonstruojantis XX a. pradžios lietuvių keliones į Jungtines Amerikos Valstijas.
1912-ieji. Jis – gimnazistas, turėjęs palikti gimnaziją dėl lietuviškos veiklos. Ji – nuskurdusio šlėktos dukra, kurios geriausiu atveju laukė vedybos su caro valdininku ir ramus gyvenimas provincijoje. Netikėtas šių jaunų žmonių susitikimas pakvietė į drąsią ir pavojingą kelionę – per Europą ir Atlantą, iki pat Hadsono žiočių, kur stūkso Laisvės statula. Daugybė išbandymų – pradedant išmone gauti bilietus ir kirsti sieną, iki kankinamų patikrų muitinėse ir negalavimų perpildytame traukinyje ar bangų blaškomame laive. O kur dar smurtingi valdininkai, piktavaliai sukčiai, visų tautų pakeleivių Babilonas, intrigos ir paslapčia vykdomi nusikaltimai... Amerika – toli. Laivu kelionė trunka ilgas savaites. Neseniai įsižiebę jausmai – kaip ta už borto banguojanti jūra. Ar pavyks?
Justinas Žilinskas ( g. 1974) – rašytojas, teisininkas, dėstytojas ir trijų vaikų tėtis. Rašo vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems; jo knygos pelniusios įvairių literatūrinių apdovanojimų.
Ūla Šveikauskaitė (g. 1994) – dailininkė ir dizainerė, gyvena ir dirba Vienoje. Iliustruoja knygas ir žurnalus The Wall Street Journal, Foreign Policy, World Positive, Moteris.
Autorius: Justinas Žilinskas
Dailininkė: Ūla Šveikauskaitė
Dizaineris: Zigmas Butautis
Grafinio scenarijaus autorius: Titas Antanas Vilkaitis
Redaktorė: Monika Grigūnienė
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus, Aukso žuvys
Spausdino: Jelgavas Tipogrāfija
Išleidimo metai: 2022
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 376
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-8120-72-1
Kaina – 20,00 Eur
SERIJA – LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJAUS RINKINIAI PRABYLA
Romualdas Adomavičius, Edvinas Ubis
„Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Laivų modeliai“
Tai – antroji Lietuvos jūrų muziejaus rinkinius pristatanti knyga iš serijos „Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla“. Šįsyk kviečiame pažinti laivų modelius.
Dabartinio Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai pradėti kaupti dar 1967 m., kai buvo įsteigtas Klaipėdos kraštotyros muziejaus Jūrų skyrius. Pirmieji laivų modeliai muziejaus rinkinyje atsirado dar prieš 1971 m. liepos 11 d. atidarant pirmąją Jūrų skyriaus ekspoziciją nedideliame pastate Klaipėdos centre – H. Manto g. 14. Muziejaus ekspozicijose ir saugyklose šiuo metu saugoma 160 laivų modelių ir maketų, kurie sudaro dalį laivų technikos (LT) rinkinio. Jame esantys eksponatai pristato skirtingus laivų tipus ir reprezentuoja įvarius laivybos raidos laikotarpius, istorijos ir kultūrinių tradicijų kontekstus. Iš viso Lietuvos jūrų muziejaus laivų modelių kataloge pristatomi 122 laivų modeliai. Per 30 modelių konstruktorių – drįstume juos vadinti savito meno kūrėjais – prisidėjo prie Lietuvos jūrų muziejaus laivų modelių rinkinio istorijos. Tikimės, ji tęsis ir atsiskleis dar įvairesnėmis temomis, o laivai eksponatai įsups į jūrinės istorijos bangas ir sužadins norą išplaukti į jūrą.
Sudarytojai: Romualdas Adomavičius, dr. Edvinas Ubis
Redaktorė: Romualda Nikžentaitienė
Redaktorės konsultantas: Rimtautas Rimšas (1–7 sk.)
Fotografas: Alfonsas Mažūnas
Dizaineris: Tadas Karpavičius
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Viršelis: minkštas
Puslapių skaičius: 320
Kalba: lietuvių (santrauka anglų kalba)
ISBN 978-609-82950-2-3
Kaina – 30,00 Eur
Dr. Algirdas Stankevičius
Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Koralai
Nėra nė vieno kelionės po tropikų kraštus pasakojimo, kur nebūtų minimi koralų rifai. Gamtos sukurtas stebuklas audrina mokslininkų protus ir džiugina rifų lankytojus ne mažiau nei jaudino mūsų protėvių vaizduotę. Viduržemio jūros pakrantėse, Japonijoje randami dirbiniai iš koralų, kuriems net 25 tūkstančiai metų. Šumerai dar prieš 7000 metų puošė vazas koralais, o istorijas apie juos randame ir graikų mituose bei legendose.
Kas gi yra koralas? Tai kalkinis darinys, kurio skeletą suformuoja polipas – mažas gyvas organizmas. Polipai gyvena kalkiniame apvalkale, vykdo visas gyvam organizmui būdingas funkcijas, dauginasi, maitinasi, nors ir nejuda. 80–85 proc. skeleto sudaro kalcio karbonatas, likusi dalis – magnio karbonatas, geležis ir organinės priemaišos. Visas statybines medžiagas polipas pasiima iš jūros vandens. Vos kelių milimetrų dydžio organizmai nepaliaudamì dirba milžinišką darbą – stato koralinius rifus. Jo statyboje dalyvauja daugybė organizmų, pradedant kalkiniais dumbliais ir kitais gyvūninės kilmės organizmais: foraminiferais, pintimis, samangyviais, kirmėlėmis, moliuskais, dygiaodžiais.
Koralų rifai jūrose yra lyg tropiniai miškai sausumoje, artimi jiems biologinės įvairovės gausa ir gyvybės koncentracija juose. Koralų statinyje prieglobstį randa tūkstančiai pinčių, moliuskų, dygiaodžių rūšių. Vien tik žuvų čia gyvena per 4000 rūšių.
Sudarytojas, tekstų ir nuotraukų autorius dr. Algirdas Stankevičius
Dizaineris Tadas Karpavičius
Redaktorė Justina Karalevičiūtė
Išleido Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2023
Viršelis: minkštas su atvartais
Puslapių skaičius: 264
Kalba: lietuvių (santrauka anglų kalba)
ISBN 978-609-8295-08-5
Kaina – 25,00 Eur
Algirdas Stankevičius
„Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Kriauklės“
Katalogu „Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Kriauklės“ Lietuvos jūrų muziejus siekia skleisti visuomenei žinias apie nuostabų ir kasdien nematomą vandenų pasaulį, pristatydamas unikalų muziejaus jūrų moliuskų kriauklių rinkinį. Tai - išsamus, profesionaliai parengtas estetiškas žinynas, kuriame populiariu stiliumi aprašomos daugiau nei 100 kriauklių. Įvadinį straipsnį parengė biologas dr. Algirdas Stankevičius. Kataloge virš 400 iliustracijų: asmeninio dr. Algirdo Stankevičiaus archyvo nuotraukos iš ekspedicijų, nardymų bei specialiai leidiniui parengtos Lietuvos jūrų muziejaus fotografo Alfonso Mažūno eksponatų iš Jūrų moliuskų kriauklių rinkinio nuotraukos.
Sudarytojas: dr. Algirdas Stankevičius
Vertėja: Laima Banionienė
Fotografai: Alfonsas Mažūnas, Algirdas Stankevičius
Dizaineris: Tadas Karpavičius
Spauda: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2020
Viršelis: minkštas
Puslapių skaičius: 400
Kalba: lietuvių (santrauka anglų kalba)
ISBN 978-609-95879-7-4
Kaina – 25,00 Eur
SERIJA – ISTORINIAI ATSIMINIMAI
Dainius Elertas
„Jūros skonis: žūklė Lietuvos priekrantėje 1900–1944 m.“
Pradiniu postūmiu imtis antologijos buvo siekis publikuoti Lietuvos jūrų muziejaus rinkinyje saugomus Aloyzo Každailio ir Edmundo Mačiulaičio etnografinių ekspedicijų Šventosios apylinkėse užrašus. Lietuvos pajūrio ruože gyventa tikrų „jūros žmonių“ ir būta savitos „pajūrio žvejų kultūros“. Iki šiol tokia gyvensena ir jų buitis menkai pažinta. Šioje knygoje pirmą kartą vienoje vietoje pateikiami autentiški amžininkų, liudininkų, tyrinėtojų pasakojimai apie tradicinę jūrinę žūklę 1900–1944 metais. Daugiabalsėje panoramoje skleidžiasi kasdienybės įvairovė: nuo tragiškų likimo vingių iki džiaugsmingų akimirkų, nuo gyvenamosios aplinkos iki ryškių charakterių, nuo žūklės iki tradicinės virtuvės ypatybių. Atspindėta ir ne tokia patraukli žvejų gyvenimo pusė – dalyvavimas kontrabandoje, dažnos žūtys jūroje, elgesys su jūros gyvūnais. Skelbiami Palangos ir Klaipėdos krašto pajūrio žvejų šeimų sąrašai padės ieškantiesiems savo šaknų. Antologija praturtinta unikaliomis fotografijomis ir kitais vaizdais iš įvairių Lietuvos muziejų rinkinių. Daugelis iš jų iki šiol nebuvo skelbta.
Sudarytojas: Dainius Elertas
Redaktorė: Romualda Nikžentaitienė
Dizainerė: Monika Milinė
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2021
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 559
Kalba: lietuvių (santrauka anglų kalba)
ISBN 978-609-8295-04-7
Leidinio kaina – 25,00 Eur
Romaldas Adomavičius, Romualdas Adomavičius
„Prezidentas Smetona“. Apie Lietuvos karo laivą ir jo įgulą“
Tai knyga apie pirmąjį Nepriklausomos Lietuvos karo laivą „Prezidentas Smetona". Leidinyje plačiai pristatyta laivo įsigijimo ir gyvavimo istoriją, išryškinta jo, kaip vieno iš valstybingumo, simbolių reikšmė. Tikimasi, kad leidinys „Prezidentas Smetona: laivas ir įgula“ padės užpildyti ilgus dešimtmečius tylos bei iškraipytų istorijos faktų spragą, suteiks daugiau žinių apie šalies jūrininkystės istoriją. Knyga taip pat atskleidžia to meto šalies aktualijas, žmonių, laivo įgulos narių kasdienio gyvenimo detales.
Leidinio turinį sudaro 3 dalys: laivo įgulos narių biografijų ir likimų aprašymai, amžininkų atsiminimai, bei
karo laivo „Prezidentas Smetona“ dokumentai, apie laivą publikuoti tekstai.
Leidinys išleistas Kultūros rėmimo fondo lėšomis.
Sudarytojai: Romaldas ir Romualdas Adomavičiai
Redaktorė: Romualda Nikžentaitienė
Dizaineris: Andrius Lekštutis
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2019
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 215
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-95879-6-7
Kaina – 16,00 Eur
Dainius Elertas
„Apie vėjus burėse, galvoje ir kišenėse. Atsiminimai“
Lietuvos jūrų muziejaus istorinių atsiminimų serija Salys Šemerys „Apie vėjus burėse, galvoje ir kišenėse. Atsiminimai“ Lietuvių poeto avangardisto, „Keturių vėjų“ sąjūdžio dalyvio, buriuotojo, pedagogo Salio Šemerio atsiminimai, leidžiantys į XX a. pr. – XX a. 6-ojo dešimtmečio Lietuvos istorinius įvykius pažvelgti poeto amžininko akimis. Atsiminimai, pastabos, apmąstymai: Vilkaviškio gyvenimas iki Pirmojo pasaulinio karo, lietuvių karo pabėgėlių literatūrinė veikla ir rūpesčiai Voroneže, avangardinės literatūros bohemos vieškeliai ir klystkeliai tarpukario Kaune, Klaipėdos krašto ir uostamiesčio mokytojo kasdienybė, buriavimas Baltijos jūroje. Aprašytos lankytos vietos, šalys, linksmi ir liūdni nutikimai. Salys Šemerys – pirmasis lietuvių buriuotojas, užfiksavęs ir plačiausiai perteikęs kartais romantiškus, kartais dramatiškus liudijimus.
Sudarytojas: Dainius Elertas
Redaktorė: Romualda Nikžentaitienė
Dizaineris: Gedas Čiuželis
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2016
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 356
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-95879-0-5
Leidinio kaina – 16,00 Eur
Dainius Elertas
„Mano miestas Klaipėda, 1900-1939 metai. Atsiminimai“
Knygoje skelbiami į lietuvių kalbą išversti klaipėdiečio Bruno le Coutre (1889–1972) atsiminimai apie Klaipėdą: uostą, gatves, priemiesčius ir juose virusį gyvenimą 1900–1939 m., gyvai pristatomos įvairių sluoksnių miestiečių pramogos ir rūpesčiai. Skaitytojui atveriama ne tik to laikotarpio vaizdų panorama, bet ir skonių, kvapų, garsų gama. Greta atsiminimų proza skelbiamos juos papildančios eilės. Knyga iliustruota retomis fotografijomis, planų fragmentais ir atvirukais.
Sudarytojas: Dainius Elertas
Vertėjas (iš vokiečių k.): Romaldas Adomavičius
Redaktorė: Romualda Nikžentaitienė
Dizaineris: Gedas Čiuželis
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2014
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 368
Kalba: lietuvių
ISBN 978-9955-9714-7-4
Kaina – 16,00 Eur
KNYGOS VAIKAMS
Justas Tertelis, Elena Maya, Rita Mačiliūnaitė-Dočkuvienė
„Vandens gyvenimo linija“
Jautrią rašytojo Justo Tertelio parašytą ir dailininkės Elenos Maya iliustruotą knygą visapusiškai papildo ir praplečia kompozitorės Ritos Mačiliūnaitės-Dočkuvienės sukurtas knygos garso takelis. Trijų menininkų kūrinys, sukurtas bendradarbiaujant kartu su Lietuvos jūrų muziejuje dirbančiais specialistais, suteikia galimybę pažvelgti į gyvenimą Baltijos jūroje iš naujos, neįprastos perspektyvos. Kviečia palikti kasdienybę ir kartu trumpam pasinerti į jūros bangas, skirti savo dėmesį ir rūpestį tam, kas svarbiausia – gyvybei.
Leidinys išleistas Kultūros rėmimo fondo lėšomis.
Teksto autorius: Justas Tertelis
Iliustracijų autorė: Elena Maya
Kompozitorė: Rita Mačiliūnaitė-Dočkuvienė
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2020
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 36
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-95879-9-8
Kaina – 7,00 Eur
Piotr Karski
„Jūroje“
Lenkų iliustratoriaus, dizainerio, tekstų kūrėjo Piotr Karski knyga „Jūroje“ – unikali, išsami užduočių knyga išskirtinai jūrine tematika. Tai – puikus edukacinis leidinys, kuriame rasite daugiau nei 100 įtraukiančių užduočių, veiklų, galvosūkių. Piotr Karski keliauja jūromis kartu su mažuoju skaitytoju, atskleisdamas ir jūrų gamtos ypatybes, ir supažindindamas su laivybos istorija, laivų statyba, jūreivių papročiais pagrindiniais dėsniais, veikiančiais jūroje, ekonomine jūrų teikiama nauda, subtiliai ir neprikišamai įpindamas gamtosaugos temą. Puiki priemonė įvairaus amžiaus vaikams, gausiai ir puikiai iliustruota. Joje tiek praktiniai, tiek teoriniai pavyzdžiai, kaip įprastą vaiko ugdymą paversti kupinu atradimų ir išradimų. Tai – gražiausia 2017 metų Lenkijos knyga!
Knyga išleista vokiečių, rusų, prancūzų, ispanų, norvegų ir dabar jau lietuvių kalbomis. Leidinio leidimą lietuvių kalba parėmė ©POLAND Translation Program.
Tekstų ir iliustracijų autorius: Piotr Karski
Vertėja (iš lenkų k.): Lina Valionienė
Dizainas: „Scrapbooker“, „Orange“
Leidėjas: „Dwie Siostry“, Varšuva
Lietuvišką leidimą išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Lietuviško leidimo išleidimo metai: 2020
Viršelis: minkštas
Puslapių skaičius: 224
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-95879-8-1
Kaina – 15,00 Eur
„Jūros ABC“
Pažintinė knygelė mažiesiems jūros mylėtojams „Jūros ABC“! Ji skirta ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. Jūros ABC“ siekia supažindinti su nuostabiu jūros gamtos pasauliu. Kiekvienas mažasis skaitytojas, ją vartydamas, susipažįsta ne tik su pirmosiomis raidėmis, bet ir įvairiais jūriniais gyvūnais – vėžiagyviais, žuvimis, žinduoliais ar paukščiais. Raidės gyvos – jos plaukioja, klega, taškosi. Iš pat mažens pažinus ir pamilus jūrą, svarbu išmokti ją saugoti ir tinkamai elgtis, tad knygelėje galima rasti ir pradinio ekologinio gamtosauginio ugdymo idėjų. Kiekvieną raidę kviečiama ištyrinėti ir ateiti į Lietuvos jūrų muziejų, kur jas galima pamatyti „gyvai“.
Knygelės leidimą parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė.
Tekstų autorė: Nina Puteikienė
Iliustratorė: Viktorija Ežiukas
Dizaineris: Andrius Lekštutis
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB „Druka“
Išleidimo metai: 2018
Viršelis: minkštas
Puslapių skaičius: 60
Kalba: lietuvių
ISBN: 978-609-95879-2-9
Kaina – 5,00 Eur
KITI LEIDINIAI
„Vėjas rėjose. Burlaivių epochos atspindžiai Lietuvoje“
Pirmoji knyga skirta burlaivių epochos atspindžiams Lietuvoje: laivams, verslui, kasdienybei, karui, kontrabandai, simboliams. Vaizdingi Lenkijos ir Lietuvos tyrinėtojų pasakojimai bei amžininkų liudijimai supažindina su XVI-XIX a. burlaivių jūreivių kasdieniniu gyvenimu, jūrinio verslo ypatybėmis, mažai žinomais karybos epizodais ir kt. Knygoje atveriamos ne tik Lietuvos, bet ir Prūsijos, Mažosios Lietuvos praeities atodangos. Straipsnių rinkinys iliustruotas piešiniais, planais, nuotraukomis iš Lietuvos ir Lenkijos muziejų bei privačių kolekcininkų rinkinių, taip pat specialiai šiai knygai sukurtais grafiko Šarūno Leonavičiaus darbais.
Sudarytojas: Dainius Elertas
Redaktorė: Romualda Nikžentaitienė
Dizaineris: Gedas Čiuželis
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Išleidimo metai: 2009
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 216
ISBN 119-955-97142-9-8
Kalba: lietuvių (santraukos anglų kalba)
Kaina –12,00 Eur
Aleknavičius Bernardas
„Žvejų kaimelio kronika“
Žymus fotografas, žurnalistas, kraštotyrininkas Bernardas Aleknavičius tarpe savo gausių leidinių ne vieną kraštotyrinę apybraižą skyrė ir Mažosios Lietuvos kraštui, už ką autoriaus garbingų apdovanojimų sąraše puikuojasi Vydūno draugijos, V. Kudirkos premijos, I. Simonaitytės literatūrinė premija. Fotografijų ir apybraižų knyga „žvejų kaimelio kronika“ skirta netoli Klaipėdos įsikūrusiam nykstančiam žvejų kaimeliui Kukuliškiai. Knygoje pateikiami 1980–1985 m. užrašyti kaimo senbuvių pasakojimai apie pajūrio žvejų gyvenseną, kraštovaizdį, jo kaitą. 318 fotografijų užfiksuoti unikalūs vaizdai, kuriuose Klaipėdos pajūrio žvejų kaimo kultūrinės ir gamtinės aplinkos reliktai: sodybos, antkapiniai paminklai, nykstantys kraštovaizdžiai. Teksto ir vaizdo pasakojimai leidinyje sujungti į vientisą dermę, kurioje atsiskleidžia ir kaimo bei Klaipėdos miesto istorijos raida. B. Aleknavičiaus apybraiža – kol kas vienintelis tokio pobūdžio leidinys, skirtas pajūrio žvejų kaimo etnografijai lietuvių kalba.
Sudarytojas: Dainius Elertas
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Išleidimo metai: 2010
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 200
Kalba: lietuvių (santrauka anglų kalba)
ISBN 978-9955-9714-5-0
Kaina – 9,00 Eur
Kristina Sadauskienė
Lietuvos jūrų muziejaus gidas „Jūros istorijos“
Lietuvos jūrų muziejaus gidas „Jūros istorijos“ – knyga visiems, kurie grįžta į Lietuvos jūrų muziejų kasmet ir kaskart čia atranda vis kitą įdomų eksponatą, kaskart vis įdomesnę istoriją ir nori tai pasiimti su savimi. Eksponatus muziejaus gidui skrupulingai atrinko muziejaus specialistai, o tekstus apie juos sukūrė Klaipėdos miesto gidė, žurnalistė Kristina Sadauskienė. Čia įdomiausi laivybos istorijos pasakojimai apie lietuvius ir „Titaniką“, apie pramoninės žūklės rekordus, burlaivius ir garlaivius bei nutrūktgalvius nuotykių ieškotojus, ir įstabiausios jūros gamtos istorijos apie muziejaus numylėtinius pingvinus, delfinus, dovanojančius šypsenas, pašėlusius jūrų angelus ir tuos, kurie gyvi tik istorijose. Muziejus – kupinas gražiausių istorijų, paskaitykit ir aplankykit!
Tekstų autorė: Kristina Sadauskienė
Vertimas į anglų kalbą: Julija Gulbinovič
Dizainas: Andrius Lekštutis
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB BALTOprint
Išleidimo metai: 2020
Viršelis: minkštas
Puslapių skaičius: 316
Kalba: lietuvių, anglų
ISBN 978-609-82950-0-9
Kaina – 24,00 Eur
Aloyzas Každailis
Smagios sunkios dienos
Lietuvos jūrų muziejaus kūrėjo ir garbės direktoriaus Aloyzo Každailio knyga „Smagios sunkios dienos“ – Lietuvos jūrų muziejaus sukūrimo istorija, autoriaus surašyta laiškais iš praeities į dabartį ir atbulai. Knygos autorius vadovavo muziejui iki 2002 m. Rašytojas yra pelnęs Žvejų literatūrinę premiją už knygą „Laivai ir jūrininkai“, jo knygelė vaikams „Ko verkė plekšnytė?“ 1988-aisiais pripažinta skaitomiausia. A. Každailiui 1989 m. suteiktas Nusipelniusio kultūros veikėjo garbės vardas, 2002 m. – Klaipėdos miesto garbės piliečio titulas.
Autorius: Aloyzas Každailis
Išleido Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino ir maketavo: UAB „Sapnų sala“
Išleidimo metai: 2009
Viršelis: kietas
Puslapių skaičius: 224
Kalba: lietuvių
ISBN 978-9955-9714-3-6
Leidinio kaina – 6,00 Eur
Romualdas Adomavičius
„Jūrinis savarankiškumas. Lietuvos prekybos laivyno kūrimosi istorija (1921–1940 m.)“
Mokslo studijoje aprašomas pirmųjų Lietuvos Respublikos jūrinių laivų atsiradimas ir išplaukimas į platesnius vandenis. Jūrinės laivybos tradicijos pradžia siejama su tautinės valstybės įsitvirtinimu Baltijos jūros pakrantėje XX a. tarpukario laikotarpiu. Leidinio tikslas – patrauklia forma pristatyti visuomenei Lietuvos jūrų prekybos laivyno vystymosi raidą 1921–1940 m., ugdyti supratimą apie Lietuvos jūrinį identitetą, jūrinės kultūros vaidmenį šalies politiniame, ekonominiame, socialiniame ir kultūriniame gyvenime.
Autorius: Romualdas Adomavičius
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Išleidimo metai: 2012
Viršelis: minkštas
Puslapių skaičius: 124
Kalba: lietuvių
ISBN 978-995-5914-6-7
Kaina – 3,00 Eur
Romaldas Adomavičius, Romualdas Adomavičius
„Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“
Leidinys „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“ yra parengtas žinyno principu, pateikiant laivyno kūrimo iniciatorių bei dalyvių biografijas ir jūrinių bei pasienio apsaugos laivų, 1921–1940 m. plaukiojusių su Lietuvos vėliava, istorijas. Šią medžiagą papildo autorių parengti straipsniai apie jūrinės idėjos atsiradimą Lietuvoje ir kvalifikuotų jūreivių rengimą Lietuvos laivynui Nepriklausomos Lietuvos metais.
R. Adomavičius sen., remdamasis Lietuvos jūrų muziejaus archyve saugoma ir Lietuvos bei Latvijos archyvuose per 30 metų surinkta medžiaga, parengė Lietuvos laivyno kūrimui nusipelniusių asmenų biografijas, laivų istorijas, panaudotų šaltinių ir literatūros sąrašą, straipsnį „Profesionalių jūrininkų rengimas Lietuvos laivynui 1923–1940 m.“ R. Adomavičius jaun., tiriantis jūrinės idėjos raidą bei prekybos laivyno atsiradimo aplinkybes, parengė straipsnį „Lietuvos kelias prie jūros“.
Autoriai: Romaldas Adomavičius, Romualdas Adomavičius
Redaktorė: Romualda Nikžentaitienė
Vertėja: Laima Banionienė, Monika Gruslytė
Išleido: Lietuvos jūrų muziejus
Spausdino: UAB „Baltic Printing House“
Išleidimo metai: 2019
Viršelis: minkštas
Puslapių skaičius: 560
Kalba: lietuvių, anglų
ISBN 978-609-95879-4-3
Leidinio kaina – 35 Eur
Algirdas Stankevičius, „5000 valandų po vandeniu“
Ši knyga – tai profesionalaus jūrų biologo, naro, tyrinėtojo, muziejininko dr. Algirdo Stankevičiaus gyvenimo istorija. Pro povandeninės kaukės stiklą jis žvelgė į unikalų pasaulį, kuriame vietos randa ir mikroskopinis gyvūnėlis, ir milžiniškas banginis. Kaip tobulai susiderinę gyvūnijos ir augmenijos santykiai! Paprastai žvelgiant, povandeniniame gyvenime ne viskas taip jau gražu: daugybė gyvų organizmų turi nuolat maitintis, tad jų aukomis tampa kaimynai. Vienas didelis skirtumas nuo žmonių pasaulio: jūrų gyvūnai žudo kitus tik dėl maisto.
Leidėjas: Eglės leidykla, 2015
ISBN: 9786094320668
Kaina: 15 Eur
LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJAUS METRAŠTIS
„PO MUZIEJAUS BURĖMIS. MUZIEJININKŲ DARBAI IR ĮVYKIŲ KRONIKA“
Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė sako, jog daugeliui Lietuvos jūrų muziejus asocijuojasi tik su tingiais ruoniais, frakuotais pingvinais ir žaismingais delfinais. Net iš kolegų muziejininkų lūpų tenka išgirsti kandžių užuominų – „...koks čia muziejus –zoologijos sodas, ir tiek...“. Žinoma, gyvieji Muziejaus eksponatai ilgiausiai išlieka lankytojų atmintyje, tačiau visai nepelnytai pamirštama, kad jūrų gamtos, laivybos istorijos ekspozicijos ir kolekcijos yra gausiausios Lietuvos jūrų muziejuje, kad čia vyksta ne tik delfinų pasirodymai, bet ir tylus, dažniausiai nepastebimas tiriamasis darbas, kaupiami eksponatai, sisteminami gyvūnų stebėjimų duomenys, archyvuose renkama istorinė medžiaga, vėliau virstanti moksliniais straipsniais, pranešimais konferencijose, edukacine veikla.
Didžiausias mūsų noras, kad muziejininkų darbų rinkinys „Po muziejaus burėmis. Muziejininkų darbai ir įvykių kronika“ būtų įdomus ir naudingas ne tik muziejininkams, istorikams, biologams ir kitiems specialistams, bet ir žmonėms, besidomintiems laivybos istorija, gamta bei muziejine veikla.
Lietuvos jūrų muziejaus metraštis, 2022, Nr. 7
Lietuvos jūrų muziejaus metraštis, 2020, Nr. 6
Lietuvos jūrų muziejaus metraštis, 2018, Nr. 5
Lietuvos jūrų muziejaus metraštis, 2015, Nr. 4
Lietuvos jūrų muziejaus metraštis, 2014, Nr. 3
Lietuvos jūrų muziejaus metraštis, 2012, Nr. 2
Lietuvos jūrų muziejaus metraštis, 2010, Nr. 1
ELEKTRONINIAI LEIDINIAI
MOKYTI(S) MUZIEJUJE: distopija ar realybė?
Metodinis leidinys
Metodinis leidinys „MOKYT(IS) MUZIEJUJE: DISTOPIJA AR REALYBĖ?“ skirtas visos Lietuvos mokytojams, kurie ieško įdomių, mokinių įtraukimą į mokymosi procesą padidinančių ir pagerinančių mokymo būdų. Metodinį leidinį sudaro trys dalys. Pirma – MOKYTOJAI KVIEČIA MOKYT(IS) MUZIEJUJE. Tai bendrųjų ir dalykinių kompetencijų ugdymą atliepiančios integruotos pamokos, kurias sukūrė mokytojai Lietuvos jūrų muziejaus iniciatyva, bendradarbiaujant su Klaipėdos miesto pedagogų švietimo ir kultūros centru. Antra dalis – MUZIEJUS KVIEČIA MOKYT(IS) PER NUOTOLĮ skirta Lietuvos jūrų muziejaus nuotolinių edukacinių programų pristatymui. Trečia dalis – MUZIEJUS KVIEČIA ATVYKTI MOKYT(IS) apie Lietuvos jūrų muziejaus edukacines programas, kurias muziejaus edukatoriai kuria ir veda pačiame muziejuje.
Leidėjas – Lietuvos jūrų muziejus
Sudarytoja – Rima Aleknavičė
Dizainerė – Aida Zybartė, UAB „Druka“
Redaktorė – Inga Šadreikienė-Tamošaitė
Išleidimo metai: 2021
Puslapių skaičius: 126
Kalba: lietuvių
ISBN 978-609-8295-03-0
Tarptautinės mokslinės konferencijos JŪRINĖS VALSTYBĖS SARGYBOJE. LIETUVOS KARINIS LAIVYNAS ISTORIJOS SŪKURIUOSE pranešimų tezės
International conference THE LITHUANIAN NAVY: PROTECTING NATIONAL INTERESTS AND SURVIVING THE HISTORICAL TURNS abstracts
Tarptautinės mokslinės konferencijos pranešimų tezės. Konferencijoje skaityti pranešimai apie Lietuvos ir kitų Baltijos šalių karinių laivynų kūrimą, jų raidą tarpukariu ir po 1990 m., laivų likimus. Konferencijoje pranešimus skaitė mokslininkai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Suomijos.
Leidėjas – Lietuvos jūrų muziejus
Vertimas – Laima Banionienė
Išleidimo metai: 2018
Kalba: lietuvių, anglų
Puslapių skaičius: 30
ISBN 978-609-95879-3-6